Dom i ogród - jak stworzyć harmonijne połączenie przestrzeni - Poradnik

Dom i ogród - jak połączyć te przestrzenie? Dom i ogród to dwa elementy, które na pierwszy rzut oka wydają się być ze sobą niezwiązane Jednakże, zwykle nierozdzielne są one na terenie każdej posesji i stanowią one harmonijne połączenie przestrzeni

Dom i ogród

1. Dom i ogród - jak połączyć te przestrzenie?

Dom i ogród to dwa elementy, które na pierwszy rzut oka wydają się być ze sobą niezwiązane. Jednakże, zwykle nierozdzielne są one na terenie każdej posesji i stanowią one harmonijne połączenie przestrzeni. Dlatego tak ważne jest, aby dom i ogród były ze sobą skorelowane i tworzyły jeden spójny element. Jak zatem to uzyskać? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jaki styl reprezentuje dom i z jaką architekturą mamy do czynienia. W przypadku nowoczesnego, minimalistycznego domu, ogród również powinien być urządzony w ten sam sposób - z dużą ilością przestrzeni, niewielką ilością ozdób i geometrycznymi elementami. Ogród w stylu romantycznym z kolei powinien nawiązywać do kształtów i kolorów, które występują wewnątrz domu - tutaj królują rośliny, kwiaty i długa aleja. Jeszcze bardziej oczywiste połączenie przestrzeni między domem a ogrodem uzyskujemy poprzez zaaranżowanie tarasu czy patio. Dobrze wykonany taras to idealne miejsce dla spotkań towarzyskich, wypoczynku w ciepły dzień, a także przyjemne miejsce dla gości. W jaki sposób zatem urządzić taras tak, aby wpisywał się w połączoną przestrzeń z ogrodem?

2. Taras a ogród - idealne połączenie

Przede wszystkim taras powinien być idealnie dopasowany do struktury i stylu budynku oraz ogrodu. Należy pamiętać, że jest to miejsce, gdzie spędzać będziemy dużo czasu - zapewniając sobie jednocześnie spokój i relaks. Aby uzyskać te wrażenia, taras powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości, takich jak drewno, ale również z kostki brukowej, kamienia lub z betonu. Nie zapominajmy o dodatkowych elementach, które wpłyną pozytywnie na połączenie tarasu z ogrodem. Rośliny, krzewy i drzewa, umieszczone w pobliżu tarasu, uatrakcyjnią wizualnie całość, a także wpłyną na atmosferę w czasie letnich upałów. Jeśli ogród jest na tyle duży, aby pozwolić na umieszczenie na nim ogniska, można dobrać dla tarasu komplet mebli ogrodowych takich jak sofy, fotele, stoły oraz krzesła, aby uczynić go jeszcze bardziej wyjątkowym i funkcjonalnym.

3. Ogród - klucz do harmonii między przestrzenią wewnętrzną a zewnętrzną

Właśnie ogrody stają się idealnym punktem, w którym łączymy przestrzenie wewnętrzne z zewnętrznymi. Planując ogrodzenie, uwzględniajmy styl budynku oraz nasze zainteresowania - warto tutaj pomyśleć o roślinach kwitnących, trawnikach, krzewach i drzewach, jak również o elementach małej architektury, takich jak ławki, altany, przydomowe oczka wodne, czy kaskady. Aby stworzyć harmonijne połączenie pomiędzy domem a ogródkiem, warto skonsultować nasze plany projektowe z profesjonalistami, których wiedza pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych błędów i stworzyć przestrzeń, która idealnie wpisze się w nasze potrzeby. Dom i ogród to dwie boczne jednostki, ale łączą je więcej niż tylko działka. To harmonijny, jednolity element, który powinien przynosić nam radość i zadowolenie z zewnętrznych przestrzeni naszych domów.