Dom I Ogród - 5 pomysłów na aranżację ogrodu, które odmienią wygląd Twojego Domu i ogród

Zielony kącik jest więc idealnym rozwiązaniem Wystarczy wybrać rośliny doniczkowe, które ozdobią taras lub balkon, a przy okazji zapewnią nam przyjemne wrażenia wizualne oraz odprężenie

Dom i ogród

Pomysł 1" Zielony kącik wśród betonowej dżungli

W obecnych czasach, kiedy coraz więcej miast, a także osiedli podmiejskich, przypomina betonową dżunglę, wiele osób szuka sposobów na odmładzające i odprężające dekoracje w swoim domu i ogrodzie. Zielony kącik jest więc idealnym rozwiązaniem. Wystarczy wybrać rośliny doniczkowe, które ozdobią taras lub balkon, a przy okazji zapewnią nam przyjemne wrażenia wizualne oraz odprężenie.

W takim zielonym rogu można postawić rośliny o różnych wysokościach i kolorach liści, by stworzyć przyjemną, harmonijną kompozycję. Wymagania tego typu kompozycji są niewielkie, ponieważ większość roślin doniczkowych dobrze radzi sobie w różnych warunkach.

Do takiego kącika będą idealne rośliny, które lubią umiarkowane oświetlenie, jak np. fikus benjamina, dracena marginata czy kroton. Aby uzyskać ciekawy efekt, można też dobrać do nich mniejsze rośliny, jak np. storczyki czy sutera.

Pomysł 2" Ogród z warzywami i ziółkami

Dom i ogród nabierają zupełnie nowego wymiaru, gdy decydujemy się na posadzenie w naszym ogródku warzyw i ziółek. Walory smakowe i kulisowe, jakie oferują owoce naszej pracy, są ogromne i mobilizują do coraz większego zaangażowania w hodowlę.

W takim ogrodzie można zasadzić warzywa liściaste, takie jak sałata, rukola czy szpinak, ale również warzywa korzeniowe i bulwiaste, jak buraki, marchewki czy ziemniaki. Dodatkowo warto pomyśleć o ziołach, które nadają smak i aromat naszym potrawom.

Popularnymi ziołami, które warto mieć w swoim ogrodzie, są mięta, oregano, rozmaryn, tymianek czy bazylia. Warto zwrócić uwagę, które z roślin w fazie kwitnienia przyciągają pszczoły i motyle, by przyczynić się do ochrony owadów. Ostatecznie, nasze warzywa i zioła nie tylko pozwolą nam na przygotowanie pysznych dań, ale też zupełnie odmienią wygląd naszego domu i ogród.

Pomysł 3" Ogród w stylu angielskim

Klasyczny ogród w stylu angielskim to z pewnością aranżacja, która nigdy nie wyjdzie z mody. Ten typ ogrodu wyróżnia się ogromnym bogactwem roślinności, której miejsce jest nie tylko na gruncie, ale również na ścianach i pergolach.

Rośliny w stylu angielskim warto dobierać według kryterium barw, tak żeby tworzyły one spójne zestawienie ze sobą i z całością otoczenia. W tym wypadku warto postawić na dobrze dopasowane do siebie gatunki roślin z różnych sezonów, co zapewni ciągłość kwitnienia i blask okazałych kolorów w całym sezonie.

Oprócz roślin, w ogródku angielskim nie mogą zabraknąć elementów małej architektury, takich jak ławeczki, trawniki, alejki wyróżniające się drewnem lub kamieniem, a także stawiki i fontanny. Odpowiednie uzupełnienie tego stylu stanowią naturalne materiały budowlane, takie jak kamień czy cegła.

Ogród w stylu angielskim to wspaniały wybór dla osób, które cenią sobie elegancję, klasę i harmonię we wnętrzach i otoczeniu swojego domu.